Skip to content ↓

Our Staff

   Senior Leadership Team (All DSL trained)

   Headteacher: Craig Abbs (Deputy DSL)

   Deputy Headteacher: Catherine Roberts: (Deputy DSL)

  Assistant Head - Head of S-Hub (SEMH): Andrew Welsh (DSL)

  Assistant Head - Head of W-Hub (SLCN): Martha Green

   SENDCo: Fiona Carter 

  Teaching Staff

  Igland Miguil - Lead Teacher (W-Hub)

  Emma Smith - Lead Teacher (S-Hub)

  Emily Clay - Teacher (English Lead) 

  Rebecca Davis - Teacher (Maths Lead)

  Michelle Lynch - Teacher (Science Lead - Primary)

  Clinton Lune - Teacher (PSHE Lead - Secondary)

  Hannah Carpenter - Teacher (PSHE Lead - Primary)

  Elizabeth Barnes - Teacher (Art and DT Lead)

  Johanna Everritt - Teacher (Emotional Literacy Lead)

  Thomas Palmer - Teacher (P.E Lead)

  Danni Rawlings - Teacher 

  Charis O'Neill - Teacher

  Amy Brooks - Teacher

  Aleka Stamouli - Teacher

  Nicola Andrews - Teacher

  Adam Bates - Teacher 

  Clare Buttery - Teacher  

   Alisa Strokova - Unqualified Teacher

_________________________________________________________________________________________________________

 Higher Level Teaching Assistants

  Emma Searle - HLTA (Operations)

  Samantha Rugman - HLTA (Speech & Language Therapy)

  Darren Smith - HLTA (Outdoor Intervention)

  Joel Andrews - HLTA Mentor

  Sarah Garsed-Warner - HLTA Mentor

  Ines Barreto - HLTA Mentor

  Danny Garsed-Warner - HLTA Mentor

  Zachary Bird - HLTA Mentor

  Jade-Marie Condick - HLTA Mentor

 

Teaching Assistants

  Emilie Gendron - Learning Facilitator

  Claire Cooksley - Learning Facilitator

  Joanne Edwards - Learning Facilitator

  Nickisha Matthews - Learning Facilitator

  Michelle Adams - Learning Facilitator

  Kitty Thomas - Learning Facilitator

  Shelley Cox - Learning Facilitator

  Fiona Dallimore - Learning Facilitator

  Victoria Swain - Learning Facilitator

  Jacob Elliman - Learning Facilitator

  Jade Duff - Learning Facilitator

  Kimberley Harris - Learning Facilitator

  Cee-Jai Dimambro - Learning Facilitator

  Poppy Ward - Learning Facilitator 

  George Powell - Learning Facilitator 

  Hayley Brown - Learning Facilitator 

  Jade Smith - Learning Facilitator 

  Anna Mapley - Learning Facilitator 

  Ryan Mills - Learning Facilitator 

  Shana Tyson - Learning Facilitator 

  Katie Hirst - Learning Facilitator 

  Solomon Stevens - Learning Facilitator 

  Hayley Olpin - Learning Facilitator 

 

  Administration

   Carolyn Dale - School Administrator 

   Tanya Gilbert - School Administrator 

   Kerisha Stephenson - Exams Officer/ Data Protection Officer

 

 

 

  Site Support 

   Clive Coker - Site Manager

   Richard Angell - Site Assistant

   Mark Holbrow - Kitchen Manager

   Emily Parfitt - Catering Assistant